0021_mini10 sierpnia 2012 r. odbył się wernisaż wystawy rzeźby Sławomira Smyka w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Licznie przybyłych gości przywitał Burmistrz Miasta Hajnówki Jerzy Sirak.

Na wystawie można zobaczyć nie tylko znane wszystkim drewniane kobiety Smyka, ale również główki wykonane w kamieniu oraz najnowsze prace rzeźbiarza, prezentowane po raz pierwszy.

 

Sławomir Smyk jest rzeźbiarzem i leśnikiem. Swoje rzeźbienie nazywa "otwieraniem drewna". Zdejmując kolejne warstwy drewna artysta dociera do ukrytej gdzieś wewnątrz kawałka drewna, dynamicznej formy - duszy drzewa. Wg Smyka cały sens rzeźbienia polega na tym by ją znaleźć. Cechą charakterystyczną twórczości rzeźbiarza z Dobrowody jest symbolizm przedstawień z lekką skłonnością do abstrakcji osiągniętej poprzez syntetyzowanie formy postaci ludzkich. Wychodzi z założenia, iż rzeźba powinna podobać się nie tylko wzrokowo, ale także oddziaływać na inne zmysły. Gładkie powierzchnie jego rzeźb wręcz zachęcają do dotykania, nie ma na nich żadnych przerywników i ostrych kantów. Jest jedynie płynny ruch. Poszukiwania sposobów oddania ruchu powodują, że jego rzeźby są pełne dynamiki. A w podążaniu za formą, za materiałem, za tym, co dyktuje drewno wyraża się Smyka szacunek do materiału. Gdyby pokusić się o paralele z innymi rzeźbiarzami można porównać prace Smyka do monumentalnej twórczości Henry Moore’a i całego nurtu rzeźby organicznej.

Wystawa zrealizowana została dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach realizacji projektu pn. „Białoruski Alfabet Sztuki”. Jest to szerszy projekt Muzeum realizowany od roku 2011, nastawiony na trwanie w czasie. Ma na celu wspieranie i promocję współczesnej sztuki białoruskiej poprzez organizowanie wystaw artystom, wydawanie katalogów, które wpinane są sukcesywnie do specjalnie wydanego na ten cel segregatora zatytułowanego „Słownik Białoruskich Artystów”. Po wystawach będą pozostawały w Muzeum dzieła sztuki, które w miarę upływu czasu stworzą Stałą Galerię
Sztuki Współczesnej. Sławomir Smyk jest szóstym artystą w „Słowniku”, obok takiego rzeźbiarz jak Włodzimierz Naumiuk, oraz malarzy Wiktora Kabaca i Mirosława Zdrajkowksiego, oraz fotografików Władysława Zawadzkiego i Andreja Lankievicza. „Słownik Białoruskich Artystów” dostępny jest we wszystkich okolicznych bibliotekach.

 


Wystawę Sławomira Smyka można oglądać do końca września w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Poniżej foto relacja z wernisażu, oraz katalog do pobrania.

 

 

Wystawa zrealizowana została przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Wystawę zrealizowano przy pomocy Nadleśnictwa Bielsk Podlaski.

 

 

Agnieszka Tichoniuk

Fot. A i T. Tichoniukowie

 

FOLDER