0029_miniDo tworzonego sukcesywnie „Słownika Białoruskich Artystów" dołączył kolejny twórca Mikołaj Korch. Jet to rzeźbiarz pochodzący z Kraśkowszczyzny.

Mikołaj Korch jest samoukiem realizującym się na wielu polach. Zarówno rzeźby w drewnie, pomnikowych realizacji czy form użytkowych. Zaczynał w młodości od rysunków ołówkiem, szkicował podobizny osób, przerysowywał postaci ze zdjęć czy pocztówek. Później pojawiło się zamiłowanie do drewna. Przebywając w lesie, nie tylko pracował, ale obserwował, szukał krzywizn, zniekształceń, splątań i sęków w drzewach. Wędrując po lesie próbował zajrzeć w tajemnicę drzew, korzeni, pni. Czasem wracał do domu z konarem, który go zafascynował, i jeszcze w lesie widział w nim jakąś postać, czasem jedną, czasem - wiele. Nadanie jej formy, która zakiełkowała w wyobraźni, było tylko kwestią czasu i ...scyzoryka. Zniekształcenia, które tworzy sama natura stawały się pretekstem do popisu jego wyobraźni.
Niekiedy materiałem wykorzystywanym przez Mikołaja Korcha jest beton. Szczególnie w większych realizacjach, pomnikowych, które można spotkać w kilku miejscowościach powiatu hajnowskiego. Mikołaj Korch tworzy dzieła o różnorodnej tematyce, świeckiej niekiedy religijnej, kiedy indziej ludowej, a nawet historycznej. Obok „Dumnej" głowy, roztańczonej kobiety, czy Lenina pojawia się przyczajona na gałęzi sowa. Przeważają jednak postaci kobiece, kobiety w każdym wieku, młode tancerki, matki z dzieciątkiem na rękach, czy staruszki. Jak mówi „Pan Bóg stworzył kobietę i wszystko w niej jest piękne".
Zbudował samodzielnie dom, zajmuje się też zdobieniem chat drewnianych , czerpiąc z tradycyjnych wzorów podlaskich. Jak mówi wyżył się na domu , który odremontował w 2002 roku. Każda strona tego domu ma inne zdobienia zaczerpnięte z oryginalnych chat m.in. w Starym Korninie, Trześciance, Trywieży, które najpierw fotografował a później starał się wiernie przenieść. Powstał dom choć bazujący na tradycji to jednak odrealniony, jak z bajki.
Od dzieciństwa podpatrywał u dziadka umiejętności ciesielskich, stolarstwa, krycia strzechą. Jako dorosły wykonał kilka strzech, m.in. w skansenie Sioło Budy, na ekspozycjach Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Prowadził także niejednokrotnie warsztaty z tego zapomnianego rzemiosła.

 

NAGRODY I OSIĄGNIĘCIA:
2007 - III nagroda XIV Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej
2008 – wyróżnienie XV Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej
2009 – II nagroda XVI Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej
2010 - I Nagroda  XVII Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej
2012 - II nagroda XVIII Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej
2009 - zrealizowany został film o Mikołaju Korchu „Bajka za oknem" wg scenariusza Jarosława Kuptela

 

WYSTAWY:
2005 – „Tajemnice lasu" wystawa w Dubiczach Cerkiewnych
2005 - „Spójrz i zobacz" wystawa w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce

 

REALIZACJE POMNIKOWE:
1977 - Czeremcha – pomnik przy lokomotywowni z okazji Dnia Kolejarza
1985 – Dubicze Cerkiewne- pomnik poświęcony pamięci Żołnierzom Armii Czerwonej
1985 - Hajnówka- pomnik koło Komendy Policji
Witowo – pomnik na końcu wsi
2010 - Czechy Orlańskie – drewniany krzyż upamiętniający pożar wsi w 2000 r.

 

Wernisaż wystawy odbył się 11.07.2013 r. w galerii Muzeum Białoruskiego w Hajnówce. Wystawę można oglądać w miesiącach lipiec- sierpień 2013.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Agnieszka Tichoniuk