0123 sierpnia 2019 r. odbył się wernisaż wystawy Valentinasa Varnasa, Janisa Plivdy i Daniela Gromackiego. To wystawa prac trzech artystów z Polski, Litwy i Łotwy uprawiających malarstwo pejzażowe.

 

Jak mówią o sobie: „Trzech artystów, z trzech krajów. Co nas łączy? Pejzaż. Wszyscy jesteśmy wciąż zapatrzeni i niezmiennie zachwyceni przyrodą. Jak na artystów przystało, każdy z nas wypracował swój styl, rozpoznawalny, bardzo osobisty odbiór rzeczywistości. Co jeszcze? Spotykamy się na międzynarodowych plenerach malarskich, gdzie możemy skonfrontować się z malarzami z różnych części świata. Tu nawiązujemy artystyczne przyjaźnie, niektóre bardzo trwałe, niektóre bardzo ulotne."

Jānis Plivda

Urodził się w 1978 r. w Preiļi. Ukończył Wydział Malarstwa Łotewskiej Akademii Sztuki (2005). W Centrum Technologii Edukacji Ustawicznej w Rezekne otrzymało certyfikat organizacji procesu pedagogicznego i zarządzania (2017). Od 1998 roku regularnie uczestniczy w wystawach i plenerach na Łotwie i poza jej granicami. Jest organizatorem kilku wystaw indywidualnych. Został laureatem konkursu: „Jāzepa Pīgožņa. Łotewska nagroda w dziedzinie malarstwa pejzażowego"

Valentinas Varnas

Urodził się w Kownie na Litwie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Kownie. W 1985 ukończył Akademię sztuk Pięknych w Wilnie. Od tego czasu pokazuje swoje obrazy na licznych wystawach na Litwie i poza granicami kraju. Od 1999 jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków Litwy. Najchętniej pracuje w technice akwareli, olejnej i rysunku. Jest artystą niezależnym.

Daniel Gromacki

Urodzony w 1981 roku w Hajnówce. Ukończył Wydział Artystyczny i Wydział Humanistyczny UMSC w Lublinie oraz Lubelską Szkołę Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach malarskich. Zajmuje się pracą twórczą i pedagogiczną.

Wystawa dostępna do końca października 2019.

Agnieszka Tichoniuk

Wystawa zrealizowana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku