019sNa zakończenie szarej zimy i nadejście wiosnyMuzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce przygotowało niezwykłą wiosenną kolorową wystawę. 23 marca 2018 r. odbył się wernisaż wystawy Doroty Sulżyk. To artystka z Gródka, której wielką pasją zawsze było rękodzieło. Od 2010 r. w swojej Pracowni Sunduk filcuje i szyje zabawki zwane Sunduczkami. Jest samoukiem w technice filcowania. Autorka kilka lat temu zafascynowała się techniką filcowania na mokro, od tego czasu eksperymentuje z czesanką wełnianą, jedwabiem oraz innymi materiałami. Stara się, aby jej sundukowe wytwory  wyróżniały się ciekawą kolorystyką i formą. 

Na wystawie prezentowane są specjalnie przygotowane do ekspozycji w Muzeum skarby z Sunduka. Sunduk to na Podlasiu skrzynia posażna, w której gromadzono posag panny młodej: ubiór, pościel, tkane i wyszywane ręczniki obrzędowe- rzeczy bez których nie można było się obejść. W swoim Sunduku Dorota Sulżyk dziś gromadzi trochę inne skarby- bardziej dekoracyjne: wyjątkowe barwne szale i chusty z filcowanej wełny i jedwabiu, kwiatowe broszki, filcowaną biżuterię, uśmiechnięte szmaciane koty. Powstała też specjalna unikatowa kolekcja „kruhlaczków” odwołujących się do wiejskich, podlaskich dywaników robionych z pociętych w paski starych ubrań. Kruhlaczki mogą dziś stanowić element dekoracji wnętrz. Zaprezentowane również zostały tradycyjne „walonki”- ciepłe filcowe buty, jedyny na wystawie szary akcent.

Dorota Sulżyk to niezwykle kolorowa postać, podobnie jak wykonywane przez nią rękodzieło. Jak sama mówi o sobie „Jestem po prostu zaprogramowana na kolor”. W jej pracach można zobaczyć kalejdoskop barw nawiązujących kolorem i formą do natury. Jest również mocno przywiązana do tradycji i kultury regionu, skąd czerpie inspiracje. Zamierzeniem jej jest pokazanie artystycznych możliwości, jakie daje filcowanie. Na Podlasiu bowiem filc kojarzony jest z walonkami- czyli ciepłymi butami na mróz. Filcowe rękodzieło Doroty Sulżyk jest miękkie, autorka bawi się materiałem, kolorem, strukturą i formą wyczarowując odmienne przestrzenie wielobarwnego filcu.

Na wernisaż wystawy przybyli licznie przyjaciele i wielbiciele twórczości artystki z różnych miejscowości Województwa Podlaskiego. Wystawę otworzył dyrektor Muzeum- Tomasz Tichoniuk.

Oprócz wystawy przygotowany został również katalog, który jest częścią powstającego „Słownika Białoruskich Artystów”. Katalog, jak i słownik będzie dostępny w bibliotekach Województwa Podlaskiego oraz najważniejszych bibliotekach w kraju.

Zapraszamy również do odwiedzania strony artystki http://www.sundukdorotasulzyk.blogspot.com .

Wystawa dostępna będzie do końca kwietnia 2018 r.

 

Projekt realizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Agnieszka Tichoniuk