03pTrzynasta edycja ogólnopolskiego konkursu za nami. W tym roku zgłosiło się 55 osób, nadsyłając ponad 150 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski, z przewagą osób z województwa podlaskiego.

Podlasie to mozaika kulturowa- która znakomicie oddana została w fotografiach uczestników konkursu. Prawosławie, wyjątkowa przyroda Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, rozlewiska Biebrzy i Narwi, architektura- jak w kalejdoskopie możemy przeglądać się w tym rejonie Polski. Niektóre nadesłane fotografie wyraźnie nawiązywały do prac Wiktora Wołkowa - naszego patrona - ujęciem tematu, formą i klimatem.

W konkursie zdjęcia oceniało niezastąpione jury złożone z profesjonalnych fotografików miłośników Podlasia, a jednocześnie przyjaciół Wiktora Wołkowa: Bożena Walencik, Tomasz Kłosowski oraz Jarosław Chyra.

„Praca nad oceną jest trudna a co roku Państwo nam jej nie ułatwiacie nadsyłając coraz lepsze zdjęcia, dajecie nam też coraz ciekawszą robotę. Dziękuję organizatorom za wytrwałość. Myślę że Wicia obserwujący wszystko co się dzieje z góry jest kontent" mówił Jarosław Chyra. „Mówi się, że Podlasie jest wyjątkowe i to widać na Państwa pracach. Trzynasta edycja w świadomości ludzi kojarzona jest z pechem ale dla kogoś będzie szczęśliwa" tymi słowami Starościna Powiatu Hajnowskiego Jadwiga Dąbrowska podziękowała uczestnikom. „To jest nie tylko utrwalanie pamięci znakomitego fotografika Wiktora Wołkowa, ale promocja naszego Podlasia. Bo to, że Podlasie jest dla nas najpiękniejsze i najważniejsze nie ulega wątpliwości. Jest to też znakomita dokumentacja zmian jakie się na Podlasiu odbywają. Pozostaje mieć nadzieje, że konkurs ten będzie trwał wiecznie. I gratuluję organizatorom i pomysłodawcom, życzę aby nie przestawali w kontynuacji tak znakomitego wydarzenia" dodał Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak.

Komisja po bardzo żmudnych i trudnych obradach przyznała następujące nagrody:

I NAGRODA:

- Mikołaj Mendrycki z Siemiatycz

II NAGRODA:

- Jarosław Jakóbczak z Krynek

III NAGRODA:

- Małgorzata Pawelczyk z Białegostoku

WYRÓŻNIENIE :

- Jarosław Jeleński z Bydgoszczy

- Franciszek Kluczyński z Łomży

- Beata Wilczyńska z Wasilkowa

- Maja Aleksandra Oksentowicz z Orli

- Michał Ślęczek z Bydgoszczy

- Krzysztof Borowik z Hajnówki

- Bartosz Śliwecki z Białegostoku

- Piotr Targoński z Olsztyna

NAGRODA SPECJALNA JAROSŁAWA CHYRY:

- Natalia Knycz z Kozów

Podczas oficjalnego ogłoszenia wyników dyrektor Muzeum i jednocześnie pomysłodawca konkursu- Tomasz Tichoniuk Burmistrz Miasta Hajnówka- Jerzy Sirak oraz Jadwiga Dąbrowska Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Sponsorami nagród w konkursie byli: Urząd Miasta Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Wydawnictwo CHYRA.PL, PTOP.

17 grudnia 2017 została otwarta wystawa pokonkursowa. Wystawę zdjęć można oglądać w Muzeum Białoruskim w Hajnówce do jesieni 2018 roku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania wystawy pokonkursowej oraz dalszego fotograficznego uwieczniania naszego wspaniałego Podlasia.

Konkurs objęty był honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Burmistrza Miasta Hajnówka.

Nad konkursem patronat medialny objęły : www.racyja.com , www.radio.bialystok.pl www.bialystokonline.pl www.wrotapodlasia.pl , www.hajnowka.pl , www.nigdywiecej.org TV Podlasie, Telewizja Kablowa Hajnówka, "Kurier Podlaski", „Niva".

ORGANIZATOR:

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

Ul. 3 Maja 42, 17-200 Hajnówka

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

PARTNER: Stowarzyszenie Kulturalne TYBEL

Agnieszka Tichoniuk