04W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce można oglądać wystawę Hajnowskiego malarza Piotra Gagana.

 

Piotr Gagan w Muzeum Białoruskim w Hajnówce miał dwie wystawy indywidualne, w tym benefis z okazji 50 –lecia oraz brał udział w kilku wystawach zbiorowych. To przywiązanie do miejsca z którego się wywodzi jest widoczne także w jego malarstwie -nie tyle w tematyce obrazów, co przede wszystkim w oddawaniu ducha, nastrojowości i charakteru tego miejsca. Konsekwentnie dokumentuje miejsca, zdarzenia, klimaty i nastroje. Dużo podróżuje, miejsca które odwiedza stają się pretekstem do powstawania obrazów – cerkwi rosyjskiej Kostromy, czy to marynistycznych pejzaży Bretanii. Jednak to Puszcza Białowieska i Podlasie jest miejscem do którego wraca i najczęściej maluje. I to te obrazy zasługują w szczególności na uwagę ze względu na umiejętnie oddany duch i charakter tego miejsca. Na wystawie zaprezentowanych zostało około 30 obrazów malowanych w technice oleju i akrylu poświęconych Puszczy Białowieskiej, czyli temu co najbliższe artyście. Puszcza pokazana została właściwie o każdej porze roku, ale największy zachwyt wzbudziły obrazy zimowe. Pokazanych zostało również kilka obrazów z Bretani –z podróży Piotra.

Podczas wernisażu mogliśmy również usłyszeć jak płynnie Piotr Gagan porusza się w innych gałęziach sztuki nie tylko w malarstwie. Zaśpiewał przygrywając na gitarze kilka utworów Bułata Okudżawy. Muzycznie wystawę okrasili również przyjaciele Piotra- Zbigniew Budzyński oraz Jarosław Kowalski.

Do wystawy został przygotowany również katalog- wkładkę, który stanie się częścią segregatora „Słownika Białoruskich Artystów”. To projekt realizowany przez Muzeum już piąty rok.

Wernisaż odbył się 6 grudnia 2015 r, zaś wystawa dostępna będzie do końca stycznia 2016 r.

Piotr Gagan urodził się 30 października 1952r. w Hajnówce. Żartobliwie nazywany jest w środowisku hajnowskim „Gauguin”.

Ukończył Studium Kultury i Oświaty dla Dorosłych w Warszawie. Pracował w Jednostce Wojskowej w Nieznanym Borze koło Hajnówki. Był również kierownikiem kina w Białowieży, później w Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Maluje od 1972 roku. Pierwsze prace powstawały pod kierunkiem hajnowianina Czesława Czarneckiego, który był jego wielkim autorytetem. Jemu też poświęcił swoją pierwszą wystawę indywidualną. Maluje dużo, dzięki temu może poszczycić się tak dużym dorobkiem wystawienniczym. Utrzymuje żywe kontakty z grupami twórców z całej Polski, jest często zapraszany na plenery w Polsce i zagranicą. Jest również inspiratorem i komisarzem różnych artystycznych wydarzeń na Podlasiu.

OBRAZY PIOTRA GAGANA ZNAJDUJĄ SIĘ W:

Zbiory prywatne:

- Republika Południowej Afryki

- Rosja, Izrael, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Chorwacja

- Polska, Radom, Dęblin

Muzea i galerie:

- Francja, Rennes, Maison Internationale de Rennes

- Białoruś, Mińsk, Muzeum Architektury Drewnianej

- Warszawa, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa

- Bielsk Podlaski, Muzeum Podlaskie

- Hajnówka, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

Wystawę zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Agnieszka Tichoniuk