17Ruszyła kolejna edycja klubowych koncertów pod szyldem „Muzyka bez zastrzeżeń”. Pierwszy z tegorocznych koncertów odbył się w piątek 8 października 2021.

Na scenie w Mozaikarni przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce zagrały trzy zespoły, grając dobrą rockową muzykę w języku polskim i białoruskim. Jako pierwszy wystąpił zespół WANDROUNIK, który powstał na początku 2021 r. Tworzy go grupa znajomych z kilku podlaskich miejscowości. Nie mają stałego miejsca prób i wędrują po różnych miejscach- stąd wzięła się ich nazwa. Wędrują również po różnych gatunkach muzycznych od folku aż po rock. Mają za sobą kilka koncertów, m.in. na wydarzeniach plenerowych „I tam żywuć ludzi” organizowanych przez Muzeum Białoruskie, jak też zajęli II miejsce w konkursie Piosenki Białoruskiej. W ich repertuarze znajdują się m.in. znany cover „Ajczyna” zespołu Kardon – legendy festiwalu „Basowiszcza”.

Po nich zagrała THE PAU z Aleksandrowa Kujawskiego, czyli Paulina grająca na gitarze, a podkłady muzyczne odtwarzająca ze smartfona („akompaniujący jej „zespół” w całości mieści się wewnątrz telefonu komórkowego”). Artystka w Hajnówce na scenie w mozaikarni pojawiła się po raz drugi, i podobnie jak za pierwszym razem została ciepło przyjęta. Poza Polską występowała w innych krajach Europy (m.in. Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Holandii, Izraelu oraz na Ukrainie, Litwie i Słowacji). Na pewno ważnym wydarzeniem w jej muzycznej drodze były wspólne koncerty z okazji 40 – lecia legendy punka grupy „Dezerter”, który jesienią miał jubileuszową trasę koncertową. W Hajnówce zagrała po raz drugi - na scenie w mozaikarni grała już w 2019 r..

Na koniec zagrała legendarna CELA NR 3 z Grudziądza. W ciągu swego 30- letniego grania zespół koncertował między innymi na festiwalu w Jarocinie oraz na……..Festiwalu ROCKOWISKO HAJNÓWKA 2009. Zespół zagrał min. swoje sztandarowe numery, na których spora grupa widowni wychowywała się i doskonale pamięta min. z festiwalu w Jarocinie.

Dodatkowo podczas koncertu można było również zaopatrzyć się w najnowsze koszulki z wytwórni „Modnaja ciszotka” oraz płyty i gadżety zespołów. Podczas koncertu można było obejrzeć prezentację zdjęć ze wszystkich koncertów rockowych, które w hajnowskim Muzeum odbywają się od 2004 roku oraz zdjęcia z festiwalu „Rockowisko Hajnówka”.

Motto MUZYKI BEZ ZASTRZEŻEŃ to koncerty, w których muzyka ma jednoczyć, niszczyć podziały, uprzedzenia, nieść dobry przekaz. I tak też było tym razem. Publiczność ciepło przyjęła wszystkie zespoły i nie dawała zejść ze sceny bez bisów.

Organizatorzy dziękują zespołom za klimat, który zbudowały podczas koncertu publice za to, że byli i świetnie się bawili, jak również tym, którzy zostali by pomóc organizatorom w porządkach, a Mariuszowi Frankowskiemu za perkusję… a „Kubom Rozpruwaczom” za wsparcie sprzętowe 

Zrealizowano dofinansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego oraz budżetu miasta Hajnówka.

Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”

A. Tichoniuk

Fot.: A. Tichoniuk