znak drogowy Kuraszewo i samochody zaparkowany na poboczuW ostatnią niedzielę sierpnia maleńka miejscowość Kuraszewo w gminie Kleszczele miała swoje święto.

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zorganizowało tu festyn z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Było to 78 wydarzenie na festynowej mapie Podlasia, bowiem już od 12 lat wędrujemy po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by promować białoruską kulturę i wywoływać radość mieszkańców zapomnianych miejscowości. Partnerami wydarzenia był Urząd Miasta Kleszczele oraz Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji „Hładyszka” w Kleszczelach.

Na scenie burmistrzowi miasta Kleszczele – Aleksandrowi Sielickiemu, dyrektor Muzeum -Tomasz Tichoniuk wręczył muzealne wydawnictwo - album „Podlasie w obiektywie”.

Na początku wystąpiły zespoły śpiewacze z gminy i nie tylko: LUBASZKI z Dobrowody, RUCZAJOK z Białowieży. Po nich wystąpił zespół SIABRY oraz AXEL z Białegostoku. Na zakończenie zaś zagrał zespół RODNY KUT z Narwi, który mimo deszczu skusił widzów do tańców i pląsów.

Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. miotłę, grabie czy polewaczkę do ogrodu … Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym. Publiczność mogła skosztować również tradycyjnych wypieków: bułeczek, ciastek, rogalików.

Dzięki festynowi w przepięknej scenerii mieszkańcy mogli wspólnie uczestniczyć w święcie swej miejscowości, z sąsiadami, rodziną, oraz przybyłymi turystami.

Muzeum zaprasza na następne festyny z cyklu „I tam żywuć ludzi”, kolejne festyny odbędą się :

  1. 5 IX 2021 (niedziela) –Koweła (gm. Narew)

  2. 19 IX 2021 (niedziela) –Czechy Orlańskie (gm. Dubicze Cerkiewne)

  3. 26 IX 2021 (niedziela) - Tarnopol (gm. Narewka)

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.