12W lutym Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczął realizację projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY". To projekt, który ma za zadanie pokazać lokalną tradycję i sztukę poprzez edukację i wspólną zabawę. Na przestrzeni roku będzie odbywać się wiele działań animujących lokalną społeczność-nie tylko dzieci ale i dorosłych- w myśl idei PRZYMIERZA kulturowego na pograniczu etnicznym jakim jest Podlasie i ziemia hajnowska.

 

Muzeum Białoruskie zaprosiło Mirosława Piechowskiego z Czarnej Wsi Kościelnej - garncarza, którego rodzina od pokoleń zajmuje się tym rzemiosłem. Pan Mirosław pokazał jak sprawnie na kole garncarskim operować gliną, by powstał piękny wazon, garnek, czy miska. Opowiedział również o pracy garncarza i procesie wypalania gliny. Każdy kto przybył na warsztaty również spróbował swych sił za kołem. Efekty były niesamowite. Oprócz prac powstałych na kole, dzieci z gliny wyczarowały bałwanki, ludziki i zwierzątka. W warsztatach wzięły udział dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Hajnówce, ze Szkoły Podstawowej w Czyżach oraz dorośli z Centrum Integracji Społecznej w Hajnówce oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce.

Wszystkim osobom biorącym udział w warsztatach serdecznie gratulujemy efektów i dziękujemy za udział!

Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji zadania p.n. "Przygraniczny alians etniczny" ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

Agnieszka Tichoniuk