01W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce udostępniona została wystawa malarstwa Uładzimira Vilenchytsa, artysty pochodzącego z Białorusi, mieszkającego od 30 lat w Olesznej Podgórskiej pod Lubomierzem w Karkonoszach.

 

Na wystawie pokazano tylko wycinek jego doskonałej twórczości, skupiając się na pejzażach, w których kolor i wyjątkowe światło tworzą unikalny nastrój. Artysta z realistyczną dokładnością oddaje polne drogi, lasy, wąski strumyk, czy zakole rzeczki zimową porą. To artysta uważny, pełen pokory obserwator natury, świadomy jej powagi, siły i prawdy. Charakteryzuje się precyzyjnie dopracowanym rysunkiem, i do granic możliwości wręcz posuniętym realizmem. Niejednokrotnie wprawia odbiorcę w zakłopotanie, gdyż ten patrząc na obraz dopiero po chwili uświadamia sobie, iż ma do czynienia z olejnym płótnem, a nie fotografią. Vilenchyts studiuje przyrodę- nie powtarza jej bezmyślnie, lecz bada naturę rzeczy, próbuje zrozumieć dane zjawisko, zarówno anatomiczną budowę roślin, jak i stan fizycznego powietrza, czy wilgotność ziemi. Z obrazów niemal czuć pod stopami roztapiający się śnieg na polnej drodze, czy zapach lasu jesienią. Jego krajobrazy nie tylko wiernie odtwarzają przyrodę, są nie tyle jej odwzorowaniem, co interpretacją przepuszczoną przez filtr osobistych wrażeń i uczuć. To doskonałe połączenie precyzyjnego warsztatu rysunkowego, kontemplacyjnego podejścia do natury oraz ogromnej wrażliwości artysty, zabarwionej pewną melancholią i romantyzmem przemawia z płócien Vilenchytsa.

Więcej o artyście można dowiedzieć się z katalogu wydanego do wystawy, który dostępny będzie w Muzeum oraz w bibliotekach w regionie i Polsce. Wystawę można oglądać w godzinach pracy instytucji.

Zrealizowano w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki” dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

Agnieszka Tichoniuk- historyk sztuki