05Na scenie w Mozaikarni przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce 8 listopada 2019 roku zagrało pięć kapel z Polski i Białorusi, tradycyjnie – zgodnie z ideą imprezy - grając dobrą rockową muzykę w języku polskim i białoruskim.

Zagrały Scarsclaws z Bielska Podlaskiego, melodyjne gitarowe brzmienie, chwilami przypominające granie lat 80-tych. Okrasą kapeli z pewnością był żywiołowy wokalista z nietuzinkowym ruchem scenicznym. Po bielszczanach ciekawy koncert dała białostocka KREHA, choć i w tym przypadku był i hajnowski akcent...jako że basista grupy pochodzi z Hajnówki. Koncert bardzo dobry, Kreha coraz lepsza, zespół pokazał białorusko-polski repertuar, a bonusem – na prośbę organizatora koncertu  było oryginalne wykonanie coveru znanej przed laty, min. z festiwalu „Basowiszcza" grupy KARDON. Kreha wykonała ich sztandarowy numer „Ajczyna". Niezwykle ciekawą propozycją dla przybyłej hajnowsko, bielsko, białostocko, grodzieńsko, gródeckiej publiczności był koncert THE PAU, bezkompromisowa wokalistka i gitarzystka jednocześnie- Paulina Dudek z autorskim materiałem znanym min. z koncertów „Męskie granie" czy z radiowej Trójki. The Pau – jednoosobowy skład z dość szorstkim, jak przystało na punk rockowe granie żeńskim wokalem to dziś częsta bywalczyni krajowych i zagranicznych festiwali i koncertów klubowych, po wojażach po puszczańskich ostępach dała i w Hajnówce bardzo ciekawy, energetyczny koncert.
DZIECIUKI z Grodna na Białorusi, to kolejna załoga tego wieczoru, band doskonale znany hajnowskiej publiczności min. z koncertów na festiwalu „Rockowisko Hajnówka" czy poprzednich edycji „Muzyki bez zastrzeżeń". Dzieciuki to melodyjny, żywiołowy folk/punk z bogatym instrumentarium. Kapela pokazała swoje najlepsze numery nawiązujące do wspólnej polsko-białoruskiej historii. Zabawa była przednia. Dzieciuki z Grodna zdecydowanie umieją rozkręcić pogo pod sceną .... :)
Na koniec zagrała legendarna punkowa formacja z Wrocławia, mianowicie zespół SEDES. Zagrali dobrze znane publiczności numery, z legendarnym „Wszyscy pokutujemy", niejednemu staremu załogantowi łezka w oku zakręciła się... koncert był niesamowity!
Wieczór z pogo, czadem i uśmiechem na twarzy .....to chyba dowód, że była to „Muzyka bez zastrzeżeń"!
Motto MUZYKI BEZ ZASTRZEŻEŃ to koncerty, w których muzyka ma jednoczyć, niszczyć podziały, uprzedzenia, nieść dobry przekaz. I tak też było tym razem. Publiczność ciepło przyjęła wszystkie zespoły i nie dawała zejść ze sceny bez bisów.
Organizatorzy dziękują zespołom za klimat, który zbudowały podczas koncertu, publice za to, że byli i świetnie się bawili, jak również tym, którzy zostali by pomóc organizatorom w porządkach, a Mariuszowi Frankowskiemu za perkusję... 

Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Urzędu Miasta Hajnówka.
Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie „Nigdy Więcej"

A. Tichoniuk
Fot.: A. i T. Tichoniuk