wrz

54Festyn w Jelonce w gminie Dubicze Cerkiewne to był czwarty festyn w tym roku organizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej.

Od 10 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by przynieść odrobinę radości mieszkańcom małych wsi, pokazać, że ktoś o nich pamięta i chce właśnie w ich miejscowości stworzyć choć na jeden dzień sympatyczną, świąteczną atmosferę w rytmach białoruskiej muzyki... To był już 69. festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się na zakończenie wakacji 31 sierpnia 2019. Otworzył go Leon Małaszewski - Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne oraz Tomasz Tichoniuk- dyrektor Muzeum Białoruskiego w Hajnówce, któremu wieś ta była szczególnie bliska i który podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa.

Na początku zaśpiewała grupa NA SZCZASTIA z Dubicz Cerkiewnych oraz niespełna 9-cioletnia Aleksandra Miliszewska z Hajnówki. Na scenie na akordeonie zaprezentował kilka utworów również mieszkaniec Jelonki- kilkunastoletni Jaś Czmiel. Zagrały również zespoły dobrze znane publiczności: METRO z Hajnówki, DAWID SZYMCZUK BAND z Hajnówki, oraz RODNY KUT z Narwi. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie, nie zawsze łatwe, pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. polewaczkę, czy miotłę ...albo szuflę

Dodatkowo wprost na wiejskich płotach prezentowane były zdjęcia z pierwszych edycji cyklu „I tam żywuć ludzi", dzięki czemu widownia mogła przypomnieć sobie początki całej przygody, a trzeba przyznać, że festyny w gminie Dubicze Cerkiewne gościły wielokrotnie, min. we wsi Witowo, Istok czy w Werstoku. Podczas festynu swoją twórczość prezentowała również lokalna artystka z Nowosad p. Diana Ostapiuk – Jańczuk, której obrazy przykuwały uwagę festynowiczów.... Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Podczas festynu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu na „Najlepiej utrzymaną posesję na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne", w której wręczono nagrody.

Jelonka to dziś nieduża ale niezwykle stara jak większość wsi naszego województwa. Wymieniana jest już w roku 1568. Nazwa wsi pochodzi od rzeki Jelna dopływu Orlanki, płynącej w pobliżu.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.