cze

17Festyn w Ochrymach w gminie Narewka to był trzeci festyn w tym roku organizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Od 11 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny z białoruską kulturą. To był już 68 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się na 16 czerwca 2019.

Na początku zaprezentowali się reprezentanci gospodarzy - zaśpiewała grupa NAREWCZANKI. Zagrały również zespoły dobrze znane publiczności: METRO z Hajnówki, NIEMORALNA PROPOZYCJA z Białegostoku, oraz AXEL z Białegostoku. Dodatkową atrakcją festynu były również konkursy, w których publiczność wzięła chętnie udział odpowiadając na wszystkie nie zawsze łatwe pytania, zdobywając przy tym ciekawe nagrody ... np. polewaczkę, czy miotłę … Pomiędzy występami zespołów lokalni poeci z Eliaszuk i Lewkowa Nowego czytali swoje wiersze w językach polskim i białoruskim. Na festynie nie mogło zabraknąć oczywiście kramiku muzealnego z literaturą białoruską, pamiątkami i rękodziełem ludowym.

Agnieszka Tichoniuk

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.