10m

25 listopada 2018 w sali kinowej Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej odbyła się czternasta edycja białoruskich występów z cyklu „Mastackija Sustreczy Szkolnikau". W tegorocznym programie spotkaliśmy się z niezwykłą różnorodnością form artystycznych, oraz dużą rozpiętością wiekową uczestników. Obecnością swą zaszczycili Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka, Nina Łukasik - wicedyrektor LO z DNJB, oraz Bożena Markiewicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

 

Na początek wystąpili najmłodsi - dzieci z Przedszkola nr 1 w Hajnówce. Ubrane w tradycyjne stroje białoruskie zaprezentowały białoruski folklor w formie piosenek i wierszy. Na zakończenie występu dzieci podarowały świątecznego „piroha" dyrektorowi Muzeum Tomaszowi Tichoniukowi. Na scenie zaprezentowały się również dzieci z Hajnowskich Szkół Podstawowych nr 3 i 4 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białowieży. Były zarówno wiersze, jak i pieśni, inscenizacje oraz tańce. Uczniowie oprócz śpiewu pokazali swe umiejętności gry na instrumentach, m.in. akordeonie i gitarze. Niezwykle nastrojowy i wyróżniający się był występ duetu Weroniki Ptaszyńskiej i Andrzeja Babulewicza z utworem „Litwiny". Na zakończenie wystąpił zespół „Zniczka" z LO z DNJB w Hajnówce z tradycyjnymi tańcami. Zaprezentowało się w sumie około 100 uczestników uczących się języka białoruskiego. Publiczność również dopisała wypełniając salę kinową po brzegi.

Głównym celem artystycznych spotkań dzieci i młodzieży szkolnej jest popularyzacja oraz ocalenie od zapomnienia języka i kultury białoruskiej wśród najmłodszych. Dlatego też cieszy ogromny zapał i chęć – szczególnie tych najmłodszych, a także nauczycieli i wychowawców - do brania udziału w tego typu przedsięwzięciach, jako, że wydarzenie jest po prostu przeglądem, a nie konkursem.

Za zaangażowanie nauczyciele dostali pamiątkowe dyplomy oraz książki, które wręczył dyrektor Muzeum-Tomasz Tichoniuk.

Imprezę prowadził Jan Karczewski – pomysłodawca imprezy, nauczyciel języka białoruskiego w hajnowskim liceum, prezes Stowarzyszenia Nasza Szkoła, które wraz z Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce przygotowało to wydarzenie.

Agnieszka Tichoniuk

Zrealizowano w ramach projektu „Przygraniczny Alians Etniczny" z dotacji Urzędu Miasta Hajnówka.