007Na przełomie września i października w kalendarzu imprez województwa podlaskiego od pięciu lat gości Festiwal Teatralny ODE. ODE- znaczy tutaj, pokazuje spektakle czerpiące z lokalnego kolorytu ducha prawosławia i białoruskości, różnorodności wciąż żywych dialektów oraz pogranicza kultur polskiej i białoruskiej. Odbywa się również w Hajnówce w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej. Widzowie Hajnówki, głównie dzieci mogli obejrzeć 3 spektakle. Frekwencja dopisała. Na wszystkich spektaklach muzealna sala „pękała w szwach”.

 

Teatr Czrevo zaprezentował spektakl lalkowy „Wilczek Milczek”. To zabawna, wzruszająca opowieść z Puszczy Białowieskiej o przyjaźni, miłości i wolności. Spektakl oparty został na podstawie bajki białostockiego autora Bogdana Dudko.

Teatr „Kartonka” z Mińska (Białoruś), pokazał bajkę „Ki, moj miły Ki” o przyjaźni wielkiego Wieloryba i małego Łuskowca. Spektakl nie tylko opowiadał piękną historię przyjaźni na pozór – niemożliwej, ale i poruszał ważne tematy dotyczące ekologii i współistnienia różnych gatunków na naszej planecie.

Trzecim teatrem był teatr z Mińska na Białorusi ze spektaklem „Nie chaczu być pryncesaj!” który jest własną inicjatywą dwójki aktorów Akademickiego Teatru im. Janki Kupały. Stworzyli oni spektakl interaktywny, zachęcający młodą publiczność do wspólnego działania, a przy tym niezwykle zabawny.

W ramach festiwalu mógł ponownie zaprezentować się również Teatr z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce. Ten amatorski teatr, bo złożony z uczniów hajnowskich i bielskich liceów mógł pokazać się na scenie Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku jak również w Akademii Supraskiej w Supraślu, co niewątpliwie było wielkim zaszczytem. Spektakl poświęcony jest postaci wyjątkowego duchownego prawosławnego – ojca Konstantego Bajko – teologa, nauczyciela, lekarza. Premiera tego spektaklu odbyła się w Muzeum w marcu tego roku, młodzi aktorzy otrzymali również za niego wiosną nagrodę na VII Podlaskich Spotkaniach Teatralnych w Białymstoku. Teatr funkcjonuje w Muzeum od 2012 roku pod opieką Joanny Troc, dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Agnieszka Tichoniuk