baner podlasieTematem konkursu jest PODLASIE, z jego architekturą, przyrodą, ludźmi, całą mozaiką kulturową. Organizator nie narzuca podziałów tematycznych, stwarza pole do dowolnej interpretacji fotografującego, zależnej od jego wrażliwości i spostrzegawczości. Konkurs ma charakter otwarty mogą wziąć w nim udział wszyscy zarówno z Województwa Podlaskiego jak i z Polski, profesjonaliści, jak i amatorzy.

Fotografie ocenia jury powołane spośród fotografików, lub artystów Województwa Podlaskiego. W poprzednich edycjach w jury zasiadali m.in. śp. Wiktor Wołkow, Jan i Bożena Walencik, Tomasz Kłosowski, śp. Marek Dolecki, Robert Nofikow, Tadeusz Żaczek, Paweł Grześ, Jarosław Chyra i inni.

Kategoria: Aktualnosci 2018

021gFestyn w Guszczewinie to był drugi festyn wyjątkowej jubileuszowej –dziesiątej edycji białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI", których organizatorem jest Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Od 10 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by propagować unikatową kulturę. To był już 62 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 10 czerwca 2018 na rozstaju dróg... Jak przyznają uczestnicy – mieszkańcy oraz turyści był to festyn wyjątkowy.

Kategoria: Aktualnosci 2018

002Dyplomata sekcji politycznej Ambasady Amerykańskiej w Warszawie – Steven Bremner, odwiedził Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Kategoria: Aktualnosci 2018

52Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, tkania na krosnach- to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 3 czerwca 2018 roku na 14. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Kategoria: Aktualnosci 2018

15Czwarty raz z kolei odbyły się Dni Otwarte Biblioteki, która nieprzerwanie funkcjonuje już od ponad 20 lat w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Księgozbiór liczy ponad 12 tyś książek, w tym literatury pięknej w języku białoruskim i polskim, literatury dziecięcej, publikacji etnograficznych, historycznych, religijnych i innych. W skład biblioteki wchodzi też obszerne archiwum gazet, czasopism, jak również archiwa prywatnych zbiorów między innymi Mikołaja Hajduka.

Kategoria: Aktualnosci 2018

04Noc Muzeów to wyjątkowe święto kultury, sztuki i nauki. W tę noc Muzeum Białoruskie otworzyło wszystkie swoje wystawy – zarówno czasowe, jak i stałe. Zwiedzający mogli obejrzeć zmodernizowane stałe wystawy etnograficzne pokazujące kulturę białoruską „Rzemiosło na białoruskiej wsi Podlasia", „Białoruska zagroda", oraz „Białoruski kalendarz".

Kategoria: Aktualnosci 2018

021Festynem w Nowosadach Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce rozpoczęło jubileuszową 10. edycję białoruskich festynów z cyklu "I TAM ŻYWUĆ LUDZI". Od 10 lat wędrujemy po Podlasiu po małych miejscowościach wschodniej Białostocczyzny, by propagować unikatową kulturę. To był już 61 festyn licząc od 2009 roku, kiedy rozpoczęła się nasza przygoda. Festyn odbył się 5 maja 2018 przy świetlicy wiejskiej. Niektórzy starsi mieszkańcy pamiętają czasy gdy siedzieli tu w szkolnych ławkach, bowiem był to budynek szkoły.

maj

14Kolejna, długooczekiwana odsłona Stand up-u w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce już za nami. 21 kwietnia 2018r.  na "Scenie w Mozaikarni " po raz kolejny gościli: Paulina Potocka i Łukasz Kozłowski znani hajnowskiej publiczności z listopadowych występów, oraz Magda Kubicka i odważny open mic'er Krystian Gancarz.

Kategoria: Aktualnosci 2018

019sNa zakończenie szarej zimy i nadejście wiosnyMuzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce przygotowało niezwykłą wiosenną kolorową wystawę. 23 marca 2018 r. odbył się wernisaż wystawy Doroty Sulżyk. To artystka z Gródka, której wielką pasją zawsze było rękodzieło. Od 2010 r. w swojej Pracowni Sunduk filcuje i szyje zabawki zwane Sunduczkami. Jest samoukiem w technice filcowania. Autorka kilka lat temu zafascynowała się techniką filcowania na mokro, od tego czasu eksperymentuje z czesanką wełnianą, jedwabiem oraz innymi materiałami. Stara się, aby jej sundukowe wytwory  wyróżniały się ciekawą kolorystyką i formą.

Kategoria: Aktualnosci 2018

00225 сакавіка 2018 беларусы ва ўсім свеце святкавалі 100-годдзе абвяшчэння незалежнасці Беларускай Народнай Рэспублікі.

Kategoria: Aktualnosci 2018

010m21. marca 2018 r. najmłodsze dzieci ze szkół podstawowych w Hajnówce i nie tylko świętowały pierwszy dzień wiosny w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Kategoria: Aktualnosci 2018

00611 marca 2018 sala kinowa Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce po raz kolejny zmieniła się na chwilę w scenę teatralną, dzięki czemu licznie zgromadzona publiczność miała możliwość obejrzenia niesamowicie poruszającej sztuki na podstawie ksiązki Doroteusza Fionika "O. Konstanty Bajko. Teolog, nauczyciel, lekarz." wydanej w 2017 roku, oraz tekstów abp Jeremiasza i o. Arkadiusza Barańczuka.

lut

23Od 22 stycznia do 02 lutego 2018r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbywały się Ferie w Muzeum, w których łącznie uczestniczyło dwadzieścioro jeden dzieci ze szkół i przedszkoli w Hajnówce i Dubinach.

Kategoria: Aktualnosci 2018

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskie w Hajnówce  zaprasza na FERIE ZIMOWE.