pa
24
2014
Drukuj Email

0083 mini9 października 2014 roku trzy grupy uczniów klas IV i V ze Szkoły Podstawowej nr  6 w Hajnówce wraz z wychowawczyniami miały okazję wziąć udział w warsztatach garncarskich, prowadzonych przez Mirosława Piechowskiego – garncarza pochodzącego z Czarnej Wsi Kościelnej, którego rodzina od pokoleń zajmowała się tym właśnie rzemiosłem.

 

Na warsztatach zostało zaprezentowane koło garncarskie używane przez naszych przodków, oraz jego nowocześniejsza wersja, a także szczegółowa instrukcja jak sprawnie operować gliną. Każdy miał okazję spróbowania swoich sił przy lepieniu wazonów czy garnków – nikogo nie trzeba było specjalnie do tego namawiać, a znalazło się także kilkoro śmiałków, którzy do koła garncarskiego podchodzili wielokrotnie. Poza wazonikami i garnkami dzieci stworzyły z gliny zwierzęta, serca, maski, kostki do gry oraz cyfry i litery.

Warsztaty zorganizowano w ramach realizacji zadania p.n. „Przygraniczny alians etniczny" dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.


A. Wawreszuk / fot. A. Tichoniuk