0077 miniKiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, plecionki ze słomy czy rzeźba w drewnie - to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 8 czerwca 2014 roku na 10. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Festiwal otworzyły dwie urocze konferansjerki Paulina Pawluczuk – Kośko i Mariola German oraz dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi –Eduard Szwajko a także gospodarz Muzeum Białoruskiego – Tomasz Tichoniuk.

Festiwal to jedno z najważniejszych i największych corocznych wydarzeń organizowanych przez hajnowskie Muzeum. W tym roku obchodziliśmy 10. edycję. Przez 10 lat wiele się zmieniło, przede wszystkim miejsce - początkowo sceną były schody wejściowe, które ustąpiły miejsca profesjonalnej scenie na placu. Zaczynaliśmy też od tematycznych festynów, poświęconych jednemu rzemiosłu, dziś wszystkie one dostępne były jednocześnie na placu. Można było obejrzeć pokazy dawnych zawodów i wziąć udział w warsztatach garncarskich, tkania na krosnach, rzeźbienia w drewnie, wyrobu słomianych przedmiotów. Dzieci, które 10 lat temu przychodziły popatrzeć z ciekawością na krosna- dziś zasiadały i samodzielnie tkały chodnik. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko kulinarne, gdzie można było spróbować gorących, pachnących placków ziemniaczanych, babki oraz kiszki ziemniaczanej a także „swojskich” wędlin, wyrabianych wg tradycyjnych receptur.

Oprócz warsztatów i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów zróżnicowanych pod względem wieku jak i rodzaju muzyki. Rozpiętość wiekowa wykonawców sięgała od 7 do 70 lat, zaś gatunki muzyczne przechodziły od folkloru, poprzez estradę, nowoczesne rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich i żywy folk/rock.

Na festiwalowej scenie wystąpiły dzieci uczące się języka białoruskiego w szkole w Białowieży, zespół Skowronki z Mochnatego, Chutar z Gródka, Art. PRONAR z Narwi, Hay z Białegostoku, Dekada Band z Białegostoku, Narva z Narwi oraz Haradnicaz Białorusi.
Wyjątkowym wydarzeniem był koncert w wykonaniu gwiazdy sceny rockowej z Mińska na Białorusi zespołu „
Re1ikt”, który harmonijnie łączy ze sobą muzyczną energię i żywiołowość z oryginalnym brzmieniem.

Swoje specjalne stoisko prezentowała również Fundacja Oni to My działająca na rzecz budowy otwartego społeczeństwa. Tradycyjnie była również prezentowana najnowsza i antykwaryczna literatura białoruskojęzyczna i rękodzieło ludowe na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Gościem specjalnym był tutaj Wiesław Rozbicki- pisarz, członek Związku Literatów Polskich, autor takich książek jak: „Żurawiejka”, „Jak tu pachnie Czeremchą”, Hej, tam Podlasiem”.

Organizatorzy dziękują przybyłej licznie publiczności, bez której Festiwal nie mógłby się odbyć. Dziękujemy również partnerom: Centrum Kulturalnemu Białorusi przy Ambasadzie Republiki Białoruś, Urzędowi Gminy Narewka, Hajnowskiemu Domowi Kultury, oraz Aresztowi Śledczemu w Hajnówce a także wszystkim wolontariuszom, którzy pomagali przy obsłudze Festiwalu.

Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.

Agnieszka Tichoniuk