0062_miniKiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, plecionki ze słomy czy dłubanie „kapaniek” - to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 2.06.2013 roku na 9. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

Festiwal otworzyły dwie urocze konferansjerki Paulina Pawluczuk – Kośko i Mariola German oraz dyrektor Muzeum Białoruskiego – Tomasz Tichoniuk.

To już dziewiąta edycja jednej z ważniejszych imprez organizowanych przez hajnowskie Muzeum. Na całym placu można było obejrzeć pokazy zawodów dawnych i wziąć udział w warsztatach garnacarskich, tkania na krosnach, wyrobu łyżek, „kapaniek” w drewnie, wyrobu koszyków z wikliny, wyrobu słomianych „korobek”. Można było też spróbować gorących, pachnących- „palce lizać”- placków ziemniaczanych, oraz babki ziemniaczanej, kiszki ziemniaczanej a także „swojskich” wędlin, wyrabianych wg tradycyjnych receptur.

Oprócz warsztatów i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów od piosenki estradowej po średniowieczny folk a nawet współczesny folk/rock .

Na festiwalowej scenie wystąpili wychowankowie Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury ( solowe występy – Marysi Sawickiej, Kasi Drużby, Karoliny Mirek) pod bacznym okiem swojego instruktora Marty Gredel – Iwaniukю Wystąpiły również zespół METRO z Hajnówki, Art. PRONAR z Narwi, Hay z Białegostoku, Dekada Band z Białegostoku, Narva z Narwi.
Wyjątkowym wydarzeniem był koncert w wykonaniu gwiazdy sceny folkowej z Mińska na Białorusi zespołu „Stary Olsa”. Repertuar zespołu zawiera białoruskie ballady folklorystyczne i pieśni wojskowe, , utwory Białoruskich Renesansowych kompozytorów, kompozycje z białoruskich kolekcji muzyki (np. Rękopis Jagielloński, Rękopis Wileński), białoruskie utwory z XVI i wczesnego XVII wieku, jak i również popularne Europejskie melodie z czasów średniowiecza i wcześniejsze.
Stary Olsa współpracują z wieloma bractwami z Białorusi i Europy, z muzeami i centrami badawczymi, mistrzami gry na średniowiecznych instrumentach, ze znawcami pieśni religijnych i średniowiecznych, jak i również z solowymi muzykami używającymi starych instrumentów.

Niespodzianką było również, że zespół na zakończenie swojego festiwalowego koncertu, do utworu granego na bis zaprosił do gościnnego występu dyrektora Muzeum Tomasza Tichoniuka.

Tradycyjnie była również prezentowana najnowsza i antykwaryczna literatura białoruskojęzyczna i rękodzieło ludowe na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

 

Na placu swoją twórczość prezentowała również Grupa „Tworczaść” z Brześcia na Białorusi. W swoim kramiku miała wyszywane obrazy, haftowane ręczniki i obrusy, zdobione koszyczki.

 

Uczestnicy festynu mieli okazję obejrzeć galerię linorytów i prac olejnych Daniela Gromackiego z Hajnówki.

 

Relację z Festynu można było usłyszeć dzięki uprzejmości Radio Białystok , Radio Racja oraz programowi „Białoruski Tydzień” w TVP Białystok .

 

Organizatorzy dziękują przybyłej publiczności, oraz wszystkim wolontariuszom.

 

Agnieszka Tichoniuk

 

ORGAZNIZATOR: Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

ul. 3 Maja 42, 17-200 Hajnówka

www.muzeumbialoruskie.hajnowka.pl

tel.(85) 682 28 89

 

PARTNER: Hajnowski Dom Kultury

SPONSORZY: Producent Mebli Kuchennych ITAP / Apteka „Vita”

 

Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Miasta Hajnówka.