0038_mini28 kwietnia 2012 roku Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce znów zawitało do małej miejscowości na Białostocczyźnie, gdzie też żyją ludzie. W Policznej w gminie Kleszczele odbył się pierwszy w tym roku Białoruski Festyn z cieszącego się popularnością cyklu pod nazwą „I TAM ŻYWUĆ LUDZI”.

Tradycyjnie na festynie królowała białoruska muzyka. Wystąpiły zespoły: MIKSTURA z Kleszczel, METRO z Hajnówki, NARVA z Narwi, a na zakończenie ART. PRONAR z Narwi.

Na festynie nie zabrakło też stoiska Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej z aktualną a niekiedy antykwaryczną literaturą białoruską, muzyką oraz wyrobami rękodzieła ludowego, takie jak gliniane garnki, makatki, obrusy, drewniane łyżki. Swoje prace – akwarele, ikony oraz biżuterię z białoruskimi motywami prezentowała też Bogusława Czarkowska z Supraśla.

Festyn prowadziły konferansjerki Paulina Pawluczuk oraz Mariola German. Partnerami w organizacji festynu był Urząd Miasta Kleszczele, MOK Kleszczele oraz bardzo prężnie działające Stowarzyszenie „Stokrotka” z Policznej.

 

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

 

Agnieszka Tichoniuk