11.02.11_miniPrzez listopad i grudzień 2010 roku uczniowie obu liceów hajnowskich spotykali się regularnie w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce w ramach projektu „PRZYGRANICZNY ALIANS ETNICZNY”. Młodzież poznawała trudny jak się okazało warsztat dziennikarski.

Prowadzącą, była doświadczona dziennikarka radiowa Natalia Gierasimiuk. Natalia od paru lat związana jest z Radiem Racja. Młodzież wdrażana była stopniowo i zaznajamiana z tajnikami pracy dziennikarskiej. Poznawała dyktafon, jego możliwości, uczniowie usłyszeli jak brzmi ich głos w nagraniu, poznawali program do obróbki nagranych materiałów, a także miała za zadanie sama przeprowadzić wywiady. Czego się nauczyli? Odkryli, że zadawanie pytań wcale nie jest proste, że trzeba umieć rozmawiać z ludźmi, że najważniejszy jest temat, a z programem do montażu można zdziałać cuda.  Na spotkania zapraszani byli różni goście, m.in. Aleksander Charkiewicz- nauczyciel, Zmicier Kościn dziennikarz radiowy.

Efektem warsztatów były nagrania do audycji w Radio Racja.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w warsztatach myślą w przyszłości o zostaniu dziennikarzami. Pierwsze szlify już za nimi.

Warsztaty odbyły się w ramach realizacji zadania p.n. „Przygraniczny alians etniczny” ze środków Urzędu Miasta Hajnówka.