0014_mini29 maja 2011 roku odbył się pierwszy w tym roku Białoruski Festyn z cyklu „I TAM ŻYWUĆ LUDZI”. Pierwszą gminą w tym roku, którą odwiedziło Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce była Gmina Narew - z piękną, malowniczą miejscowością położoną nad rzeką Narwią – Janowem.

 

Wieś założona prawdopodobnie przed 1540 rokiem, dziś zamieszkiwana jest przez około 50 osób. Pogoda nie dopisała, nie pozwoliła na imprezę na wolnym powietrzu- za to ludzie, mieszkańcy wsi, dla których to organizowany jest Festyn jak zwykle tłumnie przybyli i wypełnili całą salę byłej szkoły.

 

Tradycyjnie na festynie nie zabrakło dobrej białoruskiej muzyki. Na początku wystąpił młody, śpiewaczy zespół: PERŁA z Narwi, później NARWA z Narwi- folk/rockowy zespół o oryginalnych aranżacjach ludowych piosenek, KALINKA z Białegostoku – cztery piękne dziewczyny z przystojnym wokalistą, i na koniec ART. PRONAR z Narwi, który w niezastąpiony sposób bawi publiczność.

Na festynie nie zabrakło także stoiska Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej z aktualną a niekiedy antykwaryczną literaturą białoruskojęzyczną, muzyką oraz wyrobami rękodzieła ludowego.

Dyrektor Muzeum - Tomasz Tichoniuk - przekazał podziękowania oraz pamiątkowe albumy fotograficzne „Podlasie w obiektywie”- najnowsze wydawnictwo Muzeum - Wójtowi Gminy Narew Andrzejowi Pleskowiczowi, przewodniczącej Rady Gminy – Ewie Urbanowicz oraz dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury – Tamarze Juszkiewicz.

Festyn prowadziły dwie niezastąpione konferansjerki Mariola German i Paulina Pawluczuk.

Festyn Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

AgnieszkaTichoniuk

Fot. Bogusława Czarkowska