24 lipca 2011 roku Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce znów zawitało do małej miejscowości na Białostocczyźnie, gdzie też żyją ludzie. W Świnorojach w gminie Narewka odbył się Białoruski Festyn, drugi już z cieszącego się popularnością cyklu pod nazwą „I TAM ŻYWUĆ LUDZI”.


Świnoroje to wieś położona na trasie Hajnówka- Narewka przy Puszczy Białowieskiej. W okresie I wojny światowej znajdował się tu obóz jeniecki, z tego okresu pozostał cmentarz, na którym pochowanych jest 11 Rosjan. W okolicy wsi Niemcy wybudowali sieć kolejki wąskotorowej służącej do wywozu drewna z Puszczy, oraz parowozownię. Przy wjeździe do wsi zlokalizowane jest miejsce ogniskowe Nadleśnictwa Browsk- gdzie właśnie w niedzielne popołudnie turyści oraz miejscowa ludność pod pomnikowymi dębami mogła odpocząć słuchając białoruskiej muzyki, oraz racząc się potrawami przygotowanym przez miejscowe gospodynie i Agroturystyczne Stowarzyszenie Puszcza Białowieska a także  Sołectwo Świnoroje.

Tradycyjnie na festynie królowała białoruska muzyka. Wystąpiły zespoły: chór ECHO PUSZCZY z Hajnówki pod kierunkiem Aliny Niegierewicz, Zespół Białowieskiego Ośrodka Kultury, KALINKA z Białegostoku– cztery piękne dziewczyny z przystojnym wokalistą, ART. PRONAR z  Narwi, a na zakończenie NARVA z Narwi- folk/rockowy zespół o oryginalnych aranżacjach ludowych piosenek.

Na festynie nie zabrakło też stoiska Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej z aktualną a niekiedy antykwaryczną literaturą białoruską, muzyką oraz wyrobami rękodzieła ludowego, takie jak garnki, makatki, obrusy, drewniane łyżki. Swoje prace – akwarele oraz biżuterię z białoruskimi motywami prezentowała też Bogusława Czarkowska, artystka z Supraśla.

Straż graniczna przygotowała dla zebranej publiczności również pokaz tresury psów. Dwa owczarki niemieckie posłusznie wykonywały polecenia swych trenerów,  a na koniec zaatakowały „przestępcę” ubranego w specjalny  kombinezon, co szczególnie spodobało się publiczności.

Festyn prowadziła konferansjerka Paulina Pawluczuk oraz Mariola German.

Festyn zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

Agnieszka Tichoniuk

Fot. Bogusława Czarkowska

A.Tichoniuk