0017_miniPogoda nie rozpieszcza w tym roku miłośników sztuki i organizatorów przedsięwzięć. Letnie kino plenerowe organizowane przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce w miejskim amfiteatrze wisiało na włosku.

 

 

Grzmoty i błyskawice nie dawały nadziei. Jednak hajnowscy miłośnicy dobrego kina nie dali za wygraną, mimo deszczu i nieprzyjemnej aury stawili się dość licznie w parku. Impreza odbyła się zgodnie z planem ale w nieco innej scenerii – na scenie schronili się i publiczność i sprzęt, za  ekran posłużyła ściana amfiteatru, co stworzyło niepowtarzalny klimat i miłą atmosferę- jakby spotkanie DKF-u. Imprezę poprowadził Adam Radziszewski – znawca kina, twórca podlaksich „DKF-ów”, niegdyś dyrektor kina TON w Białymstoku, obecnie Szef Klubu Sztuki Opery i Filharmonii Białostockiej, jeden z najbardziej zasłużonych promotorów kultury filmowej w Białymstoku, zasiadający także w kapitule Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Na początek piątkowej nocy 19.08.2011- gwóźdź programu - dwa filmy o Hajnówce z 1966 Tamary Sołoniewicz oraz z 2011 powstały z inicjatywy Muzeum Białoruskiego w Hajnówce- zrealizowany przez Hajnowianina Tomasza Onikijuka. Filmy łączył temat  i nieco wspólnych momentów, które mimo upływu 45 lat się nie zmieniły. Wymowna kolejka wożąca niegdyś drewno, dziś- turystów i to było jakby sedno i podpowiedź zaistniałych, na przestrzeni lat, zmian w mieście. Nowy film „woził” widza ową kolejką po rozmaitych miejscach- tu przystankach- przez co film zyskał tytuł „Przystanek Hajnówka”. Krótki film ukazał bogactwo miasta w wielu dziedzinach życia jakby wbrew wszystkim sceptycznym opiniom. Piątkowego wieczoru na scenie amfiteatru w strugach deszczu przybyli widzowie obejrzeli jeszcze kilka interesujących dokumentów filmowych z regionu - „Przewłoka wiecznie żywa” Tomasza Onikijuka – film o byłym hotelu robotniczym w Puszczy- film będący swoistym hołdem złożonym miejscu, ludziom i historii. „Pocztówka z nieba” - wspomnienie znakomitego operatora TVP pochodzącego z naszych ziem- Koli Nesterowicza. O filmie opowiedział jego syn i zarazem realizator owego dokumentu Piotr Nesterowicz. A na zakończenie wieczoru „Ruska polka” autorstwa również Piotra Nesterowicza, opowiadająca o lokalnych kulturowych i wyznaniowych przeplatankach widzianych oczyma dzieci.

Drugi dzień – sobota 20.08.2011 przyniósł nie mniejsze emocje, ale tym razem widzowie mieli możliwość oglądania filmów na ogromnym, dmuchanym ekranie. Sobotni program również zainteresował hajnowskiego – choć nie tylko widza – w amfiteatrze zebrało się kilkaset osób, honorowymi gośćmi imprezy  był burmistrz miasta Hajnówka – Jerzy Sirak z małżonką.W sobotni, sierpniowy  wieczór pod płaszczem gwiazd obejrzeliśmy kolejne dokumenty opowiadające o regionie i stworzone przez podlaskich twórców filmu, a wśród nich min. premierowy film o współczesnej Białowieży Piotra Nesterowicza, oraz pierwszy z jego filmów jeszcze dyplomowy „Jednego życia za mało”. Na zakończenie uczty filmowej pokazane zostały filmy Tamary Sołoniewicz - nagradzana na Festiwalach „Ziemia” oraz doskonale znana wszystkim „Ballada kresowa”.

Letnie kino plenerowe odbyło się w ramach obchodów jubileuszu 60. lat praw miejskich Hajnówki dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka.

Sponsorami przedsięwzięcia byli również – Bank BGŻ Oddział w Hajnówce, Bank Spółdzielczy w Bielsku Podlaskim / Oddział w Hajnówce, Marek Wasiluk, Sklep METALOWY.

Tomasz Tichoniuk

Fot. Agnieszka Tichoniuk