0224_mini14 października  2011 roku odbył się kolejny Białoruski Festyn z cyklu „I TAM ŻYWUĆ LUDZI”. Tym razem Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce odwiedziło Gminę Czeremcha - z piękną, malowniczą miejscowością położoną przy granicy z Białorusią – Bobrówką.

Ta stara wieś wzmiankowana była już w 1794 roku, w jej obrębie znajdował się majątek Turowszczyzna, własność Turów - możnego rodu ziemi brzeskiej. Wytyczona po II wojnie światowej granica państwowa rozcięła posiadłość na połowę. Po radzieckiej stronie granicy pozostał zniszczony budynek dworu, po polskiej stronie zabudowania Bobrówki i część dworskich ogrodów i łąk. O dramatycznych wydarzeniach z przeszłości przypominają miejscowe nazwy położonych w okolicy: wzniesienia - Hora Bytwa (Góra Bitwy) i otaczającego go uroczyska - Krywawy Łuh (Krwawa Łąka).

Dla Bobrówki i jej mieszkańców był to szczególny dzień.  Podwójne święto - „Pokrow”, czyli Opieki Matki Boskiej oraz pierwsza impreza w odremontowanej świetlicy, w której dawno już nie było śpiewów i tańca. Aż do owego dnia, kiedy to białoruska muzyka zagościła w niej. Na początku wystąpił śpiewaczy zespół z Gminy Czeremcha, później młody stażem, zaledwie kilkumiesięczny oraz młody duchem Zespół śpiewaczy z Mochnatego. Następnie przyszedł czas na instrumentalny męski folk / rockowy zespół o oryginalnych aranżacjach ludowych piosenek NARWA z Narwi. Nie mogło także zabraknąć KALINKI z Białegostoku – czterech pięknych dziewczyn z przystojnym wokalistą, oraz na koniec ART. PRONARU z Narwi, który w niezastąpiony sposób bawi publiczność. Ciekawostką jest, że zespół ten w 2011 roku zajął I miejsce w przeglądzie Piosenka Białoruska wykonując pieśń „Biełaja Ruś”. Zespół tak rozbawił publiczność, że ławki w świetlicy rozstawiono pod ścianami i wszyscy ruszyli w tany…

Na festynie tradycyjnie prezentowało się także stoisko Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej z aktualną a niekiedy antykwaryczną literaturą białoruskojęzyczną, muzyką oraz wyrobami rękodzieła ludowego.

Dyrektor Muzeum - Tomasz Tichoniuk - przekazał podziękowania oraz pamiątkowe albumy fotograficzne „Podlasie w obiektywie”- najnowsze wydawnictwo Muzeum - Wójtowi Gminy Czeremcha Jerzemu Szykuła, oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze – Barbarze Kuzub- Samosiuk.

Festyn prowadziły dwie niezastąpione konferansjerki Mariola German i Paulina Pawluczuk.

Festyn Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

autor: AgnieszkaTichoniuk